Ажур – філейне в’язання гачком. Відео урок

У цій статті ми поговоримо з вами про філейне в’язання гачком – в’язанні в техніці «філе» або в’язанні в техніці філейного мережива.

Ажурне в’язання гачком технікою філе

Філе в перекладі з французької означає сітка, що повністю відображає суть філе в’язання. Адже в’язане полотно представляє собою сітку з порожніми і заповненими осередками, з яких власне і складається малюнок.

В’язання в техніці філе досить просте, як прості і зрозумілі схеми в’язання. Однак, якщо вам на думку спадають лише образи невигадливих і простеньких філе-облямівок з оздоблення сільських будинків наших бабусь, запевняю вас, після ближчого знайомства з філейним в’язанням, ви повністю зміните уявлення про дану техніку в’язання.

Перш за все, філейне в’язання – це імітація філейного мережива, яке представляє собою вишивку на сітці, в якій комірки готової сітки заповнювалися нитками по певному малюнку. Цей принцип покладений і в основу в’язання філе, тільки заповнення потрібних осередків відбувається відразу при в’язанні філейного полотна.

Схеми для філе в’язання нагадують схеми для одноколірного вишивання хрестиком, які, до речі сказати, можна з успіхом застосовувати і для в’язання філе: вони складаються з порожніх і «заповнених» клітинок, які позначаються хрестиком, кружечком або чорною кліткою.

Сьогодні журнали з в’язання і вишивки пропонують нам найрізноманітніші схеми та малюнки для філе в’язання, від нескладних і невеликих орнаментів, до картинних, сюжетних полотен.

Однак, перш ніж з головою зануритися в світ філе, почавши вив’язувати малюнок за вподобаною схемою, потрібно зв’язати зразок: невелику ділянку сітки, наприклад 10 осередків в довжину і 10 осередків в висоту (бажано використовуючи при цьому і заповнені осередки) і подивитися на нього.

По-перше, це дозволить подумки співвіднести масштаб нашого майбутнього шедевра щодо наявної схеми філе. В іншому випадку задумана серветка (на пару вечорів в’язання) може в результаті обернуться скатертиною. Тут потрібно врахувати все: і товщину нитки, і розмір гачка і щільність нашого в’язання. Чим тонше нитка, менше розмір гачка і щільніше в’язання – тим менше вийде клітина, і навпаки.

По-друге, наскільки отриманий зразок наближений до квадрату, тобто наскільки наша сітка рівна, а комірки в ній квадратні. Тут можна внести невеликі корективи в в’язання, наприклад, в’язати стовпчик з накидом коротше, тугіше або, навпаки, довші, зменшити або збільшити кількість повітряних петель. Для порівняння я зв’язала 2 однакових зразка різною по товщині ниткою.

Філейне в’язання гачком

Сітку (решітку) для філе можна в’язати по-різному. Найоптимальніша, на мій погляд, це – порожня клітинка – * стовпчик з 1 накидом, 2 вп *, заповнений осередок – * 3 стовпчики з 1 накидом *, сітка виходить рівною, а самі осередки невеликі.

Зазвичай починається філейне в’язання з ланцюжка з повітряних петель. Розрахувати кількість петель для набору легко. Для одного осередку потрібні три повітряних петлі ланцюжка (одна петля для стовпчика з накидом, дві петлі для нижньої сторони комірки), плюс 6 петель на формування першого осередку першого ряду.

Якщо за схемою в початковому ряду необхідно пов’язати велику кількість осередків (що робить розрахунок петель досить виснажливим), можна зв’язати ланцюжок з окремою нитки і почати в’язати комірки з початку ланцюжка, тоді відсутні петлі при необхідності легко можна дов’язати, а зайві – розпустити. В цьому випадку філейне в’язання двостороннє, в’язане полотно виглядає однаково як з особи, так і з вивороту.

На схемах зазвичай вказується (стрілкою або нумерацією рядів) відправна точка роботи. Не завжди філейні серветки починаються з першого ряду. Іноді набирається осьова лінія посередині або в іншому іншому місці, і від неї в’язання продовжується вгору і вниз.

Для зручності, філейне полотно можна в’язати частинами, а потім з’єднувати його в єдине ціле. Також філе можна в’язати по колу починаючи від центру, однак при такому в’язанні запропонована схема може розходиться з щільністю в’язання, в такому випадку рівномірне коло не вийти (схему в’язання доведеться коригувати).

Якщо Ви плануєте пов’язати велике філейне полотно, тоді слід відразу запастися всією необхідною пряжею. Адже колір, відтінок нитки може трохи відрізнятися навіть у одного виробника в різних партіях однакової пряжі.

Полотно, в’язане в техніці філе, може бути найрізноманітнішої форми, мати обриси не лише прямокутника, а й кола, овалу, багатокутника. Край полотна може бути оформлений у вигляді зубців, фестонів, хвиль, приймати найрізноманітнішу форму, яку можна зобразити на клітинній сітці.

Для формування потрібної нам форми при в’язанні філейного полотна нам потрібні будуть прийоми додавання і збавляння філейних осередків в кінці і на початку ряду. Робляться вони за тим же принципом, що і в будь-яких інших узорах в’язання гачком.

Крім простої сітки з звичними осередками в філейну полотні можуть використовуватися й інші види філейної сітки, в тому числі і так званий тюлевий фон, який утворює контрастні зони, що робить філейний малюнок ще більш виразним. В його основі більш великі осередки, або він складається з двох великих видів осередків, які чергуються між собою в шаховому порядку.

В’язання філейного полотна вимагає певної щільності, стовпчики не повинні бути пухкими, а петлі розтягнутими, в іншому випадку філейний малюнок буде змазаним, а комірки сітки нерівними. Рекомендується також використовувати гачок на розмір, пів менше розміру покладеного по відношенню до товщини нитки.

Облямівка в філейній техніці

Довгий час вважалося, що філейне в’язання гачком підходить в основному для в’язання мереживних стрічок, облямівки, невеликих вставок, якими наші бабусі прикрашали білизну та одяг. Дійсно, лаконічне, і разом з тим вишукане філейне мереживо здатне прикрасити і перетворити саму повсякденну і невибагливу річ у нашому побуті.

Однак, можливості філе в’язання не обмежуються тільки лише в’язанням простих облямівок з нескладним візерунком. У техніці філе можна в’язати дуже красиві і найрізноманітніші серветки. Зупинимося на них детальніше, адже кожна в’язальниця знає, що на основі серветок можна почерпнути дуже багато ідей для в’язання, в тому числі і для в’язання одягу.

Філейне в’язання серветок

Почнемо з невеликих серветок, які ідеально підходять для знайомства з філейною технікою в’язання.

Особливість філе в’язання полягає в тому, що для більш складного, а значить і цікавого малюнка необхідно більший простір. Тому, чим більша площа вязанного філейного полотна, тим більше місця для польоту фантазії і простору для філейної техніки в’язання.

Тематика в філе в’язання може бути дуже різноманітною, адже утілювати в даній техніці можна все що завгодно. Давайте, розглянемо, найпопулярніші напрямки філе в’язання. Перш за все, будова картатого полотна розташовує до геометрії, тому орнамент втілений в філейній техніці, виглядає дуже ефектним. І це притому, що в’язати по таким схемам зовсім нескладно.

Вражають своєю красою та витонченістю різноманітні рослинно-квіткові і квітково-фруктові філейні композиції, особливою популярністю серед яких користуються троянди.

Незвичайні, цікаві й завжди привертають увагу сюжетні композиції, картини, виконані в філейної техніці.

Картини в техніці філейного в’язання

Говорячи про філе в’язання, не можна не зупинитися окремо на темі тварин. Мабуть, це єдина техніка, в якій можна втілити в гачку образи улюблених котів та інших самих різних звіряток і птахів.

Якщо Ви вирішили пов’язати фіранки або ламбрекен на вікно, зупиніться на філе в’язання. Невибагливе, на перший погляд, в’язання додасть інтер’єру особливу теплоту і чарівність домашнього затишку.

Якщо в філейній техніці виконується скатертина або покривало, то філейного простору досить для справжнісіньких грандіозних проектів, в тому числі для втілення в гачку справжніх картин. І зовсім не важливо, чи пов’язано філейне полотно окремими, повторюваними фрагментами або воно – єдине композиційне ціле, частина філе скатертини завжди виглядає чинно і благородно.

Подушки і покривала в філейній техніці в’язання

Навіть якщо здається, що в філе в’язання все гранично просто і зрозуміло, і нічого нового в цій техніці в’язання придумати неможливо, тим не менш, саме можливість в’язати філейним в’язанням найрізноманітніші за стилем, формою, задумом творіння, дають можливість придумувати і втілювати в життя найрізноманітніші ідеї.

Філейне в’язання гачком з успіхом можна застосовувати і для в’язання моделей одягу. Його можна використовувати в якості вставок, облямівки, комбінувати філейну техніку з іншими прийомами в’язання і повністю виконувати моделі в техніці філе.

Моделі одягу в техніці філе

 

В якості ілюстрацій в статті використовувалися матеріали з журналів з ​​в’язання
«Дуплет», «Журнал Мод», «Muestras y motivos» та ін.  А також матеріали з відкритих джерел Інтернету.

В’яжіть для душі і з душею! Успіхів і удачі!

Автор: Савельєва Антоніна