Історія рукавички

Сьогодні жіночі  рукавички міцно влаштувалися в нашому житті. Вони настільки різноманітні, що їх можна підібрати практично під будь-який одяг. Існують в’язані рукавички, шкіряні, декоровані хутром, бісером, стразами, мереживні, довгі, короткі, з пальчиками і без, повсякденні, урочисті і весільні.

Якими ж вони були в ті часи, коли їх починали носити?

Походження слова «рукавички»

Слово «рукавички» походить від давньоруського словосполучення «рукавки персчаті», яке означало рукавиці, у яких є всі пальці («персти»). Але з’явилися рукавички набагато раніше.

Найперші рукавички

Стародавні єгиптяни першими стали носити прототипи рукавичок – маленькі мішечки для рук, які зав’язувалися на зап’ясті. Пізніше з’явився ще один мішечок, призначений для великого пальця. Цей варіант нагадував рукавиці. Приблизно в цей же час з’явилися і рукавички. При розкопках стародавньої гробниці фараона Тутанхамона були знайдені рукавички, у яких був мішечок окремо для кожного з пальців. У той час рукавички ще не дуже добре сиділи на пальцях, але дозволяє не забруднити під час їжі руки.

Греки, на відміну від зарозумілих єгиптян, які вважали рукавички показником вищого статусу, надягали рукавички тільки тоді, коли треба було працювати. Ті, хто одягав рукавички в інших випадках, вважалися неженками. А ось  римляни захищали руки за допомогою рукавичок від гарячої їжі, холоду і бруду.

Рукавички в  середньовіччі

Особливо популярними стали рукавички в середні століття. Правда, панцерні лицарські та шкіряні мисливські рукавички в той час більше нагадували рукавиці: не всі пальці могли мати окремий напальчнік. Наприклад, безіменний і мізинець були разом, великий, середній і вказівний теж були в окремому напальчниками. Королі воліли носити рукавички, прикрашені дорогоцінними каменями і золотом, і з п’ятьма пальцями. А прості городяни розшивали їх вишивкою і стеклярусом, щоб не відстати від монархів.

Епоха Середньовіччя звела рукавичку в статус символу влади. Цей аксесуар також став відмінним доповненням до одягу, а не тільки необхідністю.  Лицарі рукавичкою присягали на вірність, а також отримували більш високу «посаду», єпископам вручали її, коли вони вступали в сан, а знатні городяни отримували королівську рукавичку в знак наділення їх особливими повноваженнями (дозволу на торгівлю товарами, чеканку монет і збір податків) . Тільки надівши рукавички, судді в ті часи могли приступити до роботи. Якщо лицареві кидали рукавичку, це означало образа. Але якщо дама серця лицаря дарувала йому свою рукавичку, це означало прихильність з її боку.

Так як не кожен міг правильно зшити рукавичку, в 12-му сторіччі з’явилася професія «перчаточник». Ця професія вважалася почесною, перчаточники вміли зшити рукавички рівно по руці і вміло їх прикрашали. У підсумку, рукавички стали предметом розкоші.

Мода на жіночі рукавички

Шістнадцяте століття ознаменувався новими правилами етикету в області надягання чоловічих рукавичок. Чоловікам не дозволялося перебувати в рукавичках у присутності короля, в церкви, на святі, на похоронах, обмінюватися рукостисканнями. Жінок ці правила не стосувалися, а напахчені рукавички вважалися особливим шиком.

У той час і зародилася мода на жіночі рукавички, а ось на чоловічі вона стала згасати. Коли в гардеробі дам з’явилися сукні з дуже короткими рукавами, які оголювали жіночі ручки, рукавички стали довшими. Чим більше коротшали рукава, тим довшими ставали рукавички. Рукавички остаточно завоювали популярність у модниць лише до кінця вісімнадцятого століття.

Тепер наші рукодільниці в’яжуть руквички на будь-який манер. Пропоную подивитись які привабливі схеми для рукавичок ми знайшли для вас.

А іще чарівні мітенки, щоб зігріти ваші рученята, з вишитими візерунками:

А про те, як робити вишивку по в’язаному полотну дивіться у нашому майстер-класі на відео.